pishahang
11 دی 1401 - 12:53

شهید سلیمانی نقش برجسته ای در کاهش نفوذ آمریکا در منطقه داشت

طلال عتریسی گفت: وقتی آمریکایی ها و دیگر تحلیلگران و محققان از کاهش نفوذ آمریکا و کاهش اعتبار آن در جهان و منطقه صحبت می کنند، باید یادی از شهید قاسم سلیمانی کنند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: دکتر طلال عتریسی، استاد علوم اجتماعی و پژوهشگر مسائل منطقه‌ای لبنانی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری مهر گفت: وقتی آمریکایی‌ها و دیگر تحلیلگران و محققان از کاهش نفوذ آمریکا و کاهش اعتبار آن در جهان و در منطقه ما صحبت به میان آورند، باید یادی از شهید «قاسم سلیمانی» کنند.

طلال عتریسی تاکید کرد که شهید «قاسم سلیمانی» نقش عمده و مستقیمی در افول توانایی و اعتبار آمریکا داشت و برای مثال آمریکا انتظار نداشت که در عراق جنبش مقاومت شکل گیرد، اما شهید سلیمانی با ایفای نقش اساسی، این مقاومت را در عراق ایجاد کرد، مقاومتی که در برابر اشغالگری آمریکا ایستاد.

وی ادامه داد: علاوه بر آن شهید «قاسم سلیمانی» نیز نقش اصلی را در شکست پروژه آمریکایی از طریق اشغال موصل توسط داعش در عراق داشت… که قرار بود اشغال موصل به تقسیم عراق به دولت‌های فرقه‌ای و مذهبی منجر شود…اما شهید سلیمانی این پروژه را مورد هدف قرار داد…».

این پژوهشگر مسائل منطقه خاطرنشان کرد: در سوریه شرایط سخت‌تر و پیچیده‌تر بود و هدف آمریکا، برچیدن کامل دولت سوریه و گسترش هرج و مرج و درگیری‌های فرقه‌ای و درنهایت محاصره مقاومت در لبنان و حتی فلسطین بود. شهید سلیمانی نقش برجسته و اساسی در این نبرد بزرگ و راهبردی داشت...

وی ادامه داد: وقتی از فلسطین و سران گروه‌های مقاومت در مورد نقش شهید سلیمانی، دیدگاه و برنامه ریزی وی در تمام جزئیات مربوط به مقاومت در فلسطین می‌شنویم، می‌توانیم پی ببریم که چرا آمریکا این جنایت بزرگ را انجام داد. ایالات متحده آمریکا به نقش بزرگی که این رهبر استثنایی در کاهش نفوذ و اعتبار خود و در عین حال، کاهش ظرفیت بازدارندگی رژیم صیهونیستی داشت، آگاه بود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 947458